Залози на американски футбол [НФЛ]

Мартин Георгиев
Въпреки че не е много популярен в останалата част от света, в САЩ американският футбол (или за тях просто футбол) е най-гледаният спорт, задминал дори бейзбола през последните години. Главната атракция е високата скорост, сблъсъците между играчите и невероятната драма, която представя този необикновен спорт.

I. Обща информация

В САЩ действа една лига – Националната футболна лига или по-известна като NFL. Както при баскетбола, има и колежанско първенство NCAA football, което съпоставя отбори от всички колежи в Америка, които са разделени на конференции и дивизии.

Ние ще се концентрираме върху NFL, тъй като колежанския футбол е много труден за следене, поради големия брой мачове. Футболния сезон в NFL започва с 4 предсезонни мача и приключва със Супербоул, който е едно от най-гледаните спортни събития през годината, обикновено в началото на февруари.

Редовният сезон е от 16 мача за всеки отбор, разпределени в 17 кръга (всеки отбор почива в някой от кръговете – това се нарича bye week). 32-та отбора в лигата са разделени на 2 конференции – AFC и NFC, а във всяка конференция има по 4 дивизии. В плейофите продължават отборите завършили на 1-во място във всяка една от дивизиите и по 2 отбора от конференция, които са с най-добър актив сред всички останали отбори – това се нарича wildcard.

Отборите, класирали се на 1-во и 2-ро място сред 4-те първенци на всяка дивизия получават почивка през първата седмица на плейофите, а отборите на 3-то и 4-то място срещат съответно отборите на 6-то и 5-то място, класирали се чрез wildcard. Отборите на първите 2 места съответно са и домакини в последващите мачове – в плейофите (освен в Супербоул) винаги домакини са отбора с по-предно поставяне преди началото на плейофите.

Така на елиминационен принцип трябва да останат 2 отбора – победителите от плейофите в двете конференции NFC и AFC, които се срещат на Супербоул, за да определят шампиона на NFL и носителят на трофея Ломбарди.

В NFL нещата са до известна степен непредсказуеми, като е много трудно да има хегемон. В близките години обаче близо до това може да се нарече отбора на Ню Ингланд Пейтриътс, които за последните 20 години имат 6 трофея – най-много за периода, а и в историята на NFL като цяло, като делят първото място с Питсбърг Стийлърс, които също имат 6 победи в Супербоул.

Един мач в NFL е с продължителност от 60 игрови минути, разделени на 2 полувремена, които от своя страна се разделят на 4 четвъртини по 15 минути. Победителят от двубоя е отборът отбелязал повече точки. При равенство в редовното време, следва продължения от 10 минути, като побеждава отбора, който първи отбележи тъчдаун или отбележи гол след като и двата отбора са имали притежание на топката. Ако в края на тези 10 минути резултатът все още е равен, то и крайният резултат е такъв – това е много рядък случай в NFL.

II. Начините за отбелязване на точки

1. Тъчдаун (6 точки) – когато даден отбор от игра премине през гол линията на противника с топката в ръка. Това преминаване може да стане след run (бягане с топката) или след pass – подаване от Куотърбека (главният плеймейкър и човекът, който „разпределя“ топката) към някой от свободните допустими receivers (“хващачи“).

1.1. Допълнителна точка (1 точка) – след всеки тъчдаун, отбора отбелязал го правото да избере да бие „гол“, който е на разстояние от 33 ярда от страничните стълбове. Голът е успешен, когато топката попадне между двата странични стълба и над долната греда.

1.2. Две точки след тъчдаун (2 точки) – в по-редки случаи, отборите предпочитат да пробват от игра, от 2 ярда от голлинията да отбележат допълнителен тъчдаун, който донася две точки след отбелязването на първоначалния тъчдаун. Отборите имат право само на 1 опит да отбележат тъчдаун. При едно притежание на топката, отборите могат да отбележат максимум 8 точки (тъчдаун + две точки). Стандатно отборите избират допълнителна точка, което прави общо 7 точки.

2. Гол (3 точки) – всеки отбор има право в моменти, в които притежанието им е пред привършване (всеки отбор има 4 опита да премина 10 ярда разстояние, като ако не успее то автоматично топката преминава у другия отбор. Най-често на 4-тия опит отборите предпочитат да punt (изритат) топката възможно най-далеч от своята гол линия и тя автоматично става притежания на противник) да отбележи гол. Голът е аналогичен на „допълнителната точка“ само че е от мястото, на което атаката стартира. Рекордът за най-дълъг гол е от разстояние 64 ярда от страничните стълбове. Типично отборите опитват гол на дължина не по-голяма от 50 ярда.

3. Safety (2 точки) – когато притежаващият топката от атакуващия отбор бива съборен или попадне в единоборство в собственото си наказателно поле и защитата спре излизането му от нея. Това са много редки случаи, тъй като най-често нападенията започват на 25-тия ярд от гол линията на атакуващия отбор.

III. Възможности за залагане

1. Хендикап залози

Залагането на хендикап е най-популярното залагане в американския футбол, като то е аналогично като при футбола и баскетбола – на отбора фаворит, според букмейкърите, му се дава хендикап със отрицателен знак ( – ) и съответния брой точки, които му се „отнемат“ след края на двубоя, а на аутсайдера хендикап с положителен знак (+) като точките му се добавят след края на двубоя. Винаги точките са еднакви и за двата отбора в даден мач – например Ню Ингланд Пейтриътс (-10.5) срещу Маями Долфинс (+10.5). При победа на Ню Инглайнд Пейтриътс с 30-10, то тези, заложили на ХК -10.5 печелят залога. Коефициентите за този вид хендикап са от порядъка на 1.80 до 2.05.

2. Краен изход (moneyline)

Има и пазари за краен изход, но в повечето случаи коефициентите за фаворитите са ниски. Този вид пазар е популярен предимно при оспорвани мачове, финали на конференциите или Супербоул. Опциите са победа за домакина или за госта, като равенствата не са в стандартните залози, а най-често са в секция „специални“ поради рядкостта на този изход. Коефициентите са разнообразни, като този пазар е аналога на 1X2 пазара в световния футбол.

3. Общ брой отбелязани точки

Третия популярен пазар е този за общ брой отбелязани точки от двата отбора. Той представлява сбора на отбелязаните точки от двата отбора по време на двубоя като ПОД и НАД са почти винаги с коефициенти от 1.90 или 1.95. Единствената променлива е „линията“ на точките, като за всеки мач тя е различна – в повечето случаи между 35.0 и 55.0 (разбира се има и мачове, в които „линията“ е под 30 или над 55). Стандартно общия брой точки е между 40.0 и 50.0 за мачовете. Тук също важат правилата за ПОД и НАД при другите спортове.

4. Други видове залози

По-непопулярни залози са залозите за брой точки за отбор, печеливша разлика, първи отбор до 10, 20, 30… и пазари за полувремена. Също така някои от букмейкърите предлагат за някои мачове залози и за индивидуално представяне – най-много пробягани ярдове, най-много ярдове при пас и най-много ярдове при подаване. Тези пазари са изключително непопулярни и са само за най-запалените любители на залаганията.

Вижте прогнозите за мачове от НФЛ на експертите на Букмейкър Рейтинги

Все още имаш въпроси? Попитай нашите експерти!
Коментари
Следвай експерт
Последвай автор

Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.

Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".

Последвай автор
Следвай експерт

Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail

Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.

За съжаление «» не е подходящ за играчи от България.
Препоръчваме ви
който предлага по-добри възможности. Пренасочваме Ви сега...
Вход / Регистрация
P