България: Югозападна Трета лига
Регламент на Югозападна Трета лига
Югозападната Трета лига е едно от регионалните дивизии на третото ниво в структурата на българския футбол, включваща отбори от Югозападния регион на страната, сред които са тези от София, Кюстендил, Благоевград, Сандански, Перник и Пазарджик.
В лигата участват 20 отбора, които се изправят един срещу друг в двукръгова система на разменено гостуване, като по този начин всеки клуб играе общо 38 мача през сезона. С общ брой от 380 мача за сезона, всяка състезателна кръгова серия включва по 10 двубоя.
Основната цел пред всеки отбор е завоюването на първото място, което осигурява директен вход към Втора лига, предоставяйки шанс за изкачване в по-високото ниво на българския футбол. Количеството на отпадащите отбори към четвъртото ниво е променливо, варирайки между три и шест, в зависимост от географското разпределение на отборите, които изпадат от Втора лига. Еквивалентен брой отбори от Областните групи на третото ниво заместват изпадащите.
Дублиращи отбори, чийто първи състав е вече част от Втора лига, не могат да получат промоция. Също така, третите състави на клубовете нямат право да се изкачват по футболната йерархия. В случай, че дублиращ или трети отбор заеме първото място, правото на промоция се предоставя на следващия отбор в крайното класиране.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добри показатели в директните двубои между два или повече отбора (повече спечелени точки, по-добра голова разлика, повече отбелязани голове, повече отбелязани голове на чужд терен)
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-предно място в класацията на БФС за спортсменство
- жребий
История на Югозападна Трета лига
Историята на третото ниво на българския футбол започва през 1950 година със създаването на зонални лиги, но истинското му утвърждаване като част от футболната система в страната идва през 1959 година. През годините, отборите са се състезавали в различни зонални групи, разделени по географски принцип.
Съществена промяна настъпва през сезон 1981/82, когато се въвеждат "В" републикански футболни групи, включително Югозападната група, която заедно със Софийската група на този етап обединява по 18 отбора. През следващите три години този формат се запазва, преди Софийската група да бъде премахната и да останат четирите основни групи.
Броят на участващите отбори в Югозападната група варира от 16 до 22, като всеки от тях играе на разменено гостуване. Победителят традиционно влиза директно във второто ниво, докато в началните години вторият в класирането играе бараж. Броят на отпадащите отбори до областните групи също се променя според сезона и регламентите.
През сезон 2004/05, временно се въвеждат две "Б" групи, което дава възможност на първите четири отбора от Югозападната група да влязат във второто ниво. През сезон 2016/17 настъпва промяна в наименованията и "В" група се преименува на Трета лига.
През сезон 2022/23, Югозападната Трета лига е разделена на две групи с по 11 отбора, като след първоначалната фаза на двубои, първите пет от всяка група се обединяват в една, за да определят победителя и отбора, който ще се изкачи във Втора лига. Останалите отбори определят кои ще изпаднат. През сезон 2023/24, форматът се връща към една обединена група.
Най-успешни тимове
Първият победител в Югозападната "В" РФГ, която е стартирала в сезон 1981/82, е отборът на Пирин (Гоце Делчев). Вторият постигнал успех тим, Вихрен, не успява да се пребори за влизане в "Б" група, след като губи бараж. По пътя на това първенство, множество отбори са оставили своя отпечатък, като някои от тях са печелили лигата няколко пъти. Примери за такива отбори са Беласица, Пирин (Гоце Делчев), Миньор (Перник), Рилски спортист, Хебър и Марек.
Известни играчи
Лигата също така е дала началото на кариерите на известни български футболисти. Сред тях са футболисти като Бисер Иванов, известен като Легендата, Еньо Кръстовчев, Васил Киров, Емил Гъргоров, Кирил Котев, Радослав Бачев, Светослав Петров и Явор Въндев, които са преминали през Югозападната "В" група и след това са заиграли в по-високите ешелони на българския футбол.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.