България: Северозападна Трета лига
Регламент на Северозападна Трета лига
Северозападната Трета лига е едно от четирите регионални състезания, които формират третото ниво на българския футбол, и включва отбори от северозападния регион на страната. Тук се състезават клубове от различни градове като Велико Търново, Габрово, Видин, Враца, Монтана, Горна Оряховица, Плевен и Ловеч.
В лигата участват общо 16 отбора, като всеки от тях играе по два пъти срещу останалите - веднъж като домакин и веднъж като гост. С това общият брой на мачовете в сезона за всеки отбор е 30, което прави общо 240 срещи в 30-те кръга на първенството.
Ако някой отбор се откаже от участие в лигата, то срещите с него могат да бъдат анулирани или да се признаят за служебни победи за противника, в зависимост от това в кой момент от сезона е станало отказването.
Целта на всеки отбор е да завърши сезона на първо място, което осигурява промоция за Втора лига. Броят на отборите, които се понижават в дивизията, и тези, които се повишават от Областните групи, може да варира и зависи от географското положение на отборите, които изпадат от Втора лига.
Съгласно правилника, ако дублиращ отбор спечели Северозападната Трета лига и основният му тим е във Втора лига, то правото на промоция се прехвърля на следващия в крайното класиране. Третите отбори, които са допълнителни състави на клубове с тимове в по-високите дивизии, не могат да получат промоция, независимо от тяхното класиране.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добри показатели в директните двубои между два отбора (повече спечелени точки, по-добра голова разлика, повече отбелязани голове, повече отбелязани голове на чужд терен)
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-предно място в класацията на БФС за спортсменство
- жребий
История на Северозападната Трета лига
Северозападната Трета лига е сформирана в рамките на структурните промени на българския футбол и е част от третото ниво на футболната система в страната, която обхваща отборите от северозападния регион. През 1950 година за първи път са учредени много зонални лиги, включително и за северозападния район, но те са съществували само за кратко. Пълноценното утвърждаване на третото ниво се случва през 1959 година.
През 60-те години на ХХ век, северозападният регион се включва в общата структура с две отделни зони - "Янтра" и "Мизия". През 1981/82 година се създава Северозападна "В" републиканска футболна група с участието на 18 отбора, като победителят автоматично се класира за "Б" група, а вторият има право на бараж за влизане. В последващите години, обикновено само победителят се изкачва в по-горната дивизия, с изключение на сезон 2004/05, когато се въвеждат две "Б" групи и се предоставя промоция на повече отбори.
Най-успешни тимове
Северозападната Трета лига на България има дълга и богата история на състезания и шампиони. Първият носител на титлата е отборът на Партизан от Червен бряг, който завоюва първенството през сезон 1981/82. В същия този сезон Росица (Севлиево) завършва на второ място, но не успява да се пребори за възход в "Б" група, след като губи в баражен мач срещу отбор от по-високото ниво.
Сред отборите, които са имали повече от едно първенство в Северозападната Трета лига, са Янтра (Габрово), Бдин (Видин), Спартак (Плевен), Първа Атомна (Козлодуй) и Чавдар (Бяла Слатина). Други клубове като Локомотив (Мездра), Локомотив (Горна Оряховица), както и известни имена като Етър, Литекс, Академик (Свищов), Ботев (Враца), Септемврийска слава и Чумерна също са се качвали на върха на класирането в различни периоди.
Тези отбори са допринесли значително за развитието и популяризирането на футбола в северозападния регион на България, като много от тях са излъчвали и изявени футболисти, които по-късно са преминавали в по-високите дивизии на националния футбол.
Известни играчи
Северозападната Трета лига също така е била сцена за изява на известни футболисти, които впоследствие са преминали в по-високите дивизии на българския футбол, като Пламен Николов, участник в световното първенство в САЩ през 1994 година, Стефан Юруков, Мариян Огнянов, Станислав Генчев, Иван Редовски и Десислав Русев.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.