
Германия: Втора Бундеслига
Регламент на Втора Бундеслига
Втора Бундеслига е втората по сила футболна дивизия в Германия. Тя включва 18 отбора, които се състезават в цикъл есен-пролет, играейки два пъти срещу всеки противник - веднъж у дома и веднъж като гости. Всеки отбор изиграва общо 34 мача в рамките на редовния сезон, като всеки кръг включва 9 двубоя. Това прави общо 306 мача за целия шампионат.
Първите два отбора в крайното класиране автоматично се изкачват във висшата дивизия - Бундеслигата, замествайки двата отбора, които са изпаднали от нея. Третият класиран във Втора Бундеслига участва в плейоф срещу отбора, който е завършил на 16-о място в Бундеслигата, за да определи кой ще играе в елита през следващия сезон. Този плейоф се състои от две срещи - една у дома и една като гости.
Отборите, които са завършили на последните две места във Втора Бундеслига - 17-о и 18-о място, изпадат директно в Трета лига. На тяхно място от Трета лига се изкачват първите два класирани отбора. Освен това, 16-ият от Втора Бундеслига и третият от Трета лига играят плейоф за още едно място във Втора Бундеслига, като победителят се определя в две срещи на разменено гостуване.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-добри показатели в директните двубои между два и повече отбора
- повече отбелязани голове на чужд терен в директните двубои между два и повече отбора
- по-голям брой отбелязани голове като гост във всички двубои
- плейоф
История на Втора Бундеслига
Създаването на Бундеслигата през 1963 г. поставя началото на второто ниво на футбола във ФРГ, но в началото това не е единно първенство, а пет отделни Оберлиги, създадени на регионален принцип - северна, южна, източна, западна и отбори от Берлин. Тези Оберлиги функционират така, че първите два отбора от всяка група и изпадащите от Бундеслигата участват в сложна групова система, за да попълнят местата в елита. Въпреки това, системата се оказва неефективна и причинява неразбории и спорове, което води до създаването на официалната Втора Бундеслига през 1973 г., разделена на две групи - северна и южна, всяка с по 20 отбора. Според тогавашния регламент първенците от двете групи и победителят от мача между вторите отбори се изкачват във висшата лига.
През 1981 г. лигата се обединява в една група от 20 клуба, като първите два отбора директно се изкачват в Бундеслигата, а третият участва в плейоф срещу отбор от първата дивизия. След Обединението на Германия през 1990 г., към Втора Бундеслига се присъединяват шест отбора от бившата Източна Германия, като лигата е разделена на две групи - северна и южна, и само първенците успяват да се изкачат в елита. В следващия сезон, обаче, отново се връща към една група с намален до 20 брой отбори. През 1994 г., броят на отборите е намален до 18, като се утвърждава форматът с три отбора, които се изкачват директно в Бундеслигата, и четири, които изпадат. Последната промяна е направена през 2008 г., като се въвежда текущата система, която функционира и до ден днешен.
Най-успешни тимове
В историята на Втора Бундеслига, второто ниво на професионалния футбол в Германия, са преминали всички известни клубове в страната с изключение на Байерн (Мюнхен). Първите отбори, които са получили промоция за елита от второто ниво, са Хановер, Карлсруе и Байер (Юрдинген) през сезон 1974/75. Арминия (Билефелд), Нюрнберг, Фрайбург, Кьолн и Бохум са отборите с най-много първи места във Втора Бундеслига, всеки от тях с по четири победи.
Сред другите известни отбори, които са ставали №1 във второто ниво, са Щутгарт, Шалке, Вердер, Херта, Кайзерслаутерн, Айнтрахт (Франкфурт), Борусия (Мьонхенгладбах) и други. Интересен факт е, че шест клуба от Втора Бундеслига са участвали в европейските клубни турнири, обикновено получавайки квота от Турнира за Купата на страната - това са Рот Вайс (Ерфурт), Халешер, Кайзерслаутерн, Унион (Берлин), Хановер и Алемания Аахен.
Известни играчи и голмайстори
Известни футболисти, които са започнали кариерата си във Втора Бундеслига и са станали известни на световно ниво, включват имена като Руди Фьолер, Юрген Клинсман, Андреас Бреме и Олаф Тон. Легендарният треньор Отмар Хитцфелд също държи рекорд за шест гола, вкарани в една среща в рамките на турнира, като футболист.
Вили Ландграф е футболистът с най-много мачове в историята на Втора Бундеслига с 508 срещи, следван от Хоакин Монтаньес с 479 и Карл-Хайнц Шулц с 463.
Когато става въпрос за голмайстори, Симон Тероде е на върха с 174 гола, Дитер Шацшнайдер е втори с 153 гола и Карл-Хайнц Мьодрат е трети с 150 гола.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.