
България: Югоизточна Трета лига
Регламент на Югоизточна Трета лига
Югоизточната Трета лига представлява един от четирите регионални дивизии на третото ниво на българския футбол. Включваща различни клубове от югоизточната част на страната, лигата обхваща тимове от градове като Бургас, Пловдив, Хасково, Стара Загора и др.
Състезанието се развива с участието на 20 отбора, които се изправят един срещу друг в домакински и гостуващи мачове, формирайки общо 38 кръга с по 10 мача във всеки, като общият брой срещи за сезона достига до 380.
Фокусът на всеки клуб е завоюването на първото място, което гарантира възход към Втора лига. В зависимост от географското местоположение на отпадналите от второто ниво, ще се определи и броят на отборите, които ще бъдат релегирани в Областните групи - от два до три.
Специално внимание се обръща на дублиращите отбори, които ако спечелят лигата, но техният първи тим вече участва във Втора лига, не получават правото на промоция, като тази възможност преминава към следващия в класацията. Освен това, третите отбори на клубовете не могат да бъдат промотирани към Втора лига, независимо от техните постижения в лигата.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добри показатели в директните двубои между два отбора (повече спечелени точки, по-добра голова разлика, повече отбелязани голове, повече отбелязани голове на чужд терен)
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-предно място в класацията на БФС за спортсменство
- жребий
История на Югоизточната Трета лига
Историята на Югоизточната Трета лига започва през 1950 г., когато са учредени третите нива в българския футбол, но само за две години, тъй като са прекратени и подновени едва през 1959 г. В следващите двадесет и повече години отборите от Югоизточния регион се състезават в зонални първенства, които са организирани според географското разпределение на страната. През сезон 1981/82 г. за първи път е създадена Югоизточната "В" републиканска футболна група, в която участват 18 отбора, играещи един срещу друг на разменено гостуване. Шампионът на групата се класира за "Б" група, вторият играе бараж за възход, а шест клуба изпадат в по-долните дивизии.
С годините броят на отборите в Югоизточната "В" група се изменя, колебайки се между 16 и 20 участници, като след втория сезон възход се предоставя само на първенеца на лигата. Изключение прави сезонът 2004/05, когато са въведени две "Б" групи, и тогава първите четири тима от всички трети нива са промотирани в по-високата дивизия. През сезон 2016/17 Българската футболна федерация променя наименованията на първенствата, като "В" група става известна като Трета лига.
Най-успешни тимове
Сред най-успешните тимове в Югоизточната Трета лига е Загорец (Нова Загора), който става първият шампион през сезон 1981/82, а Динамо (Сливен) завършва на второ място, но не успява в баража за възход. Отбори като Арда (Кърджали), Несебър, Тунджа (Ямбол), Димитровград и Созопол също са спечелили лигата повече от веднъж, докато известни клубове като Берое, Ботев (Пловдив), Марица, Хасково, Крумовград, Спартак (Пловдив), Нефтохимик, Черноморец (Бургас) и Поморие също са се нареждали на първите места.
Известни играчи
В Югоизточната Трета лига са играли и изявени футболисти с опит в елитната група, като Николай Домакинов, Георги Какалов, Боян Илиев, Митко Трендафилов, Дончо Атанасов, Коста Янев и Янко Вълканов.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.