
Словакия: Суперлига


Регламент на Nike лига на Словакия
Регламентът на елитната футболна лига на Словакия, известна като Nike liga, включва участието на 12 отбора. Първенството се провежда в две фази. В първата фаза всеки отбор играе с всеки друг отбор два пъти – веднъж у дома и веднъж като гост. Това означава, че всеки отбор изиграва общо 22 мача, а във всеки кръг се играят шест мача, което води до общ брой от 132 мача за редовния сезон.
След първата фаза, отборите се разделят на две групи от по шест отбора - горната шестица и долната шестица. Във втората фаза, тези две групи играят по отделно, като всеки отбор играе с всеки от своята шестица по два пъти. Отборите започват втората фаза с точките, които са събрали през редовния сезон, и добавят още 10 мача към своята статистика.
Отборът, който завърши първи в горната шестица, става шампион на Словакия и получава право на участие в квалификациите на Шампионската лига от първия кръг. Вторият и третият в крайното класиране на горната шестица спечелват сребърни и бронзови медали съответно и се класират за квалификациите на Лигата на конференциите от първия или втория кръг, в зависимост от техния коэфициент.
В края на сезона, последният отбор в долната шестица изпада директно във втория ешелон на словашкия футбол, докато предпоследният отбор играе бараж срещу втория отбор от втората дивизия. Баражът се състои от два мача - един у дома и един като гост.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добри показатели в директните двубои между два отбора (повече спечелени точки, по-добра голова разлика, повече отбелязани голове на чужд терен на чужд терен)
- плейоф
История на първенството на Словакия
Съвременното футболно първенство на Словакия започва след разпадането на Чехословакия на две отделни държави през 1993 година. Има два предшественика на това първенство – Zväzové Majstrovstvá Slovenska, съществувала от 1925 до 1933 г., и Slovenská liga, която е играна от 1938 до 1944 година. В периодите, когато Словакия е била част от Чехословакия (1918–1939 и 1945–1993), три словашки клуба са печелили титлата на общата държава - Слован (Братислава), Интер (Братислава) и Спартак (Търнава).
Първият шампион на Словакия през 1925 година е Слован (Братислава), който става шампион и при възобновяването на лигата през 1993 година след разпадането на Чехословакия. От този момент до днес, лигата е променила името си няколко пъти, като тези промени са били обусловени главно от спонсорски договори. Имената, които лигата е носила, включват Първа лига (1993-1997 и 2002/03), Mars superliga (1997–2002), Heineken Corgoň liga (2003–2014), Fortuna liga (2014–2023) и от 2023 година - Niké liga.
Най-успешни тимове
Слован (Братислава) е най-успешният футболен клуб в Словакия с общо 13 шампионски титли от 1993 година до днес, като към тях се добавят четири в Zväzové Majstrovstvá Slovenska, четири в Slovenská liga и осем в Чехословакия. Тимът от Братислава е и действащият шампион, като е в серия от пет поредни шампионски титли. Най-големият му успех в Европа е печеленето на Купата на носителите на купи през 1969 година като част от Чехословакия. В последните години Слован има три участия в груповата фаза на Лига Европа и едно в Лигата на конференциите, където достига до 1/8-финалите през сезон 2022/23.
Жилина е вторият най-успешен клуб в Словакия със своите седем национални титли. Други отбори, които са печелили шампионската титла, включват Кошице, Интер (Братислава), Петржалка, Тренчин, Спартак (Търнава) и Ружомберок.
Велики играчи и голмайстори
Словашката лига е известна с това, че е изпратила много качествени футболисти в клубове от Западна Европа. Един такъв пример е Марек Хамшик, продаден от Слован (Братислава) на Бреша за половин милион евро на 17-годишна възраст, който след това премина в Наполи и изигра над 400 мача с 10 гола. Мартин Шкъртел е друг пример, който започна от Тренчин и игра почти 250 мача за Ливърпул, както и премина през Зенит, Фенербахче и Аталанта. Петер Пекарик стартира в Жилина, преди да се премести в Бундеслигата, играейки за Херта и Волфсбург. Други известни футболисти, които са минали през словашката лига, включват Леон Бейли, Милан Шкриняр, Станислав Лоботка, Самуел Калу, Юрай Куцка и Петер Дубровски.
Юрай Халенар е футболистът с най-много голове в историята на първенството на Словакия, като е отбелязал общо 125 попадения за Интер Братислава, Петржалка и Слован. Той е следван от Роберт Семеник с 120 гола и Марек Уляки с 86 гола.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.