
България: Първа лига (efbet Лига)
Регламент на Първа лига
Първа лига представлява елитното футболно състезание на ниво клубове, в което участват 16 отбора. Шампионатът е разделен на две основни фази: редовен сезон и плейофи, разделени в три групи.
По време на първата фаза, всеки отбор играе общо 30 мача - срещу всеки друг отбор по веднъж у дома и веднъж като гост. В резултат на това във всеки от 30-те кръга се провеждат по 8 мача, което води до общ брой от 240 мача за сезона.
След завършване на редовния сезон, отборите се разделят на три групи за втората фаза. В първата група са класиралите се от 1-во до 6-то място, които играят в 5 мача за отбор без разменени гостувания, като крайното им класиране се определя според тяхната позиция в крайното класиране след първата фаза. Шампионът, заемащ първото място, се класира за първия квалификационен кръг на Шампионската лига, вторият отива в първия квалификационен кръг на Лига Европа, а третият може да участва в баража за Лига на конференциите при определени условия.
Във втората група, четирите отбора, заемащи местата от 7-о до 10-о, играят помежду си на разменено гостуване. Победителят заема седмото място в крайното класиране и може да играе в бараж с третия от първата група за място в Лига на конференциите.
В третата група, шестте отбора, класирали се от 11-о до 16-о място, се борят за оставане в лигата, като провеждат общо 5 мача срещу всеки един от другите отбори, но без разменени гостувания. Отборите, които завършат на 11-о, 12-о и 13-о място, остават в Първа лига, докато отборите на 15-о и 16-о място изпадат във Втора лига. Тимът на 14-то място играе бараж с третия от Втора лига за определяне на своето място в Първа лига за следващия сезон.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност.
- Спечелени точки от всички мачове
- По-добри показатели в директните двубои: повече точки в директните двубои, по-добра голова разлика в директни мачове, повече отбелязани голове в директни двубои и повече отбелязани голове на чужд терен
- По-добра голова разлика във всички мачове
- Повече отбелязани голове във всички мачове
- По-предно място в класацията на БФС за спортсменство
- Допълнителен бараж (само за определяне на шампиона)
- Жребий
История на Първа лига
Първата професионална футболна лига на България, известна и като Еfbet лига по името на своя спонсор, е най-високото ниво на клубния футбол в страната. Към сезон 2023/24 тя се състои от 16 отбора.
Историята на българското футболно първенство започва през 1924 г. с формат на турнир с директни елиминации, наричан Държавното първенство по футбол. Този формат продължава до 1948 г., когато състезанието е трансформирано в лига под името "А" републиканска футболна лига (А РФЛ), стартирана с участието на 10 отбора. Първият шампион на А РФГ е отборът на Левски през сезон 1948/49 г.
През годините, "А" РФГ претърпява множество промени във формата, с различен брой участващи отбори и различни дати на провеждане. През есента на 2000 г. е създадена Висша професионална футболна лига със 14 отбора, която обаче съществува само три години.
В 2003 г. се ражда "А" професионална футболна лига със 16 отбора и регламент за игра на разменени гостувания. През сезон 2005/06 думата "професионална" отпада и лигата продължава под името "А" футболна група.
Голяма промяна настъпва през 2016 г., когато лигата е преименувана на Първа професионална лига или Първа лига и включва 14 клуба, които играят в две фази: регулярен сезон с 26 кръга и плейофи с първа шестица и втора осмица.
От сезон 2022/23 лигата, вече позната като Еfbet лига, се разширява до 16 отбора. След регулярния сезон отборите се разделят на три групи: първа шестица, втора група от четири отбора и трета група от шест отбора, което определя тяхното крайно класиране и квалификации за европейски турнири или изпадане от лигата.
Най-успешни тимове
В историята на българската Първа лига се открояват два клуба с най-много шампионски титли - ЦСКА (София) с 31 и Левски (София) с 26. ЦСКА са били вицешампиони 28 пъти, докато Левски - 32 пъти. Последният път, когато ЦСКА е бил на върха на Първа лига, е през сезон 2008, а Левски е печелил последния си шампионат през следващата година, 2009.
Тези два клуба се отличават и със своите европейски постижения. ЦСКА е стигал до полуфиналите на Купата на европейските шампиони (КЕШ), а Левски е участвал в груповата фаза на Шампионската лига в най-новата си история.
В последните години Лудогорец (Разград) се утвърди като доминираща сила в Първа лига, като спечели 12 поредни титли от 2012 до 2023 година. Отборът от Разград е участвал два пъти в груповата фаза на Шампионската лига през този период и е постоянен участник в групите на Лига Европа или Лигата на Конференциите.
Сред другите традиционно силни и успешни клубове в българския футбол са Славия (София) със 7 титли, 10 вицешампионства и 12 бронзови медала, и Локомотив (София) с 4 титли, 6 втори места и 10 трети места.
Велики играчи и голмайстори
Първа лига е била сцена на множество знакови фигури в българския футбол, включително Христо Стоичков, Георги Аспарухов, Димитър Бербатов, Мартин Петров, Красимир Балъков и Наско Сираков.
Рекордьорът по брой мачове в Първа лига е Георги Илиев с 461 срещи, следван от Мартин Камбуров с 456 и Марин Бакалов с 454 мача.
Голмайстор №1 в историята на лигата е Мартин Камбуров с 256 гола, на второ място е Петър Жеков с 253 гола, следван от Наско Сираков с 196, Динко Дерменджиев с 195 и Христо Бонев с 185 гола.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.