
Индонезия: Лига 1
Регламент на Лига 1 на Индонезия
Лига 1 е топ дивизията на професионалния футбол в Индонезия, позната също под спонсорското си наименование BRI Liga 1. В тази лига участват общо 18 отбора, като всяка от командите играе два мача (един вкъщи и един като гост) с всеки от другите отбори, което води до общ брой от 34 срещи на отбор за редовния сезон. С общ брой от 34 кръга и по 9 мача във всеки кръг, общата сума на двубоите за годината е 306.
След редовния сезон, топ 4 отборите в класирането продължават към плейофна фаза, в която се определя шампионът и медалистите. Плейофната система включва два полуфинала, в които първият се изправя срещу четвъртия и вторият срещу третия. Победителите от тези двубои се срещат във финал за титлата, докато отпадналите в полуфиналите играят за третото място.
Отборът, който стане шампион, си осигурява място в квалификационните рундове на Азиатската Шампионска лига, докато отборът на второ място отива в плейофите на AFC Cup, който е вторият по сила континентален турнир в Азия.
Трите отбора, които завършат на последните места в крайното класиране, изпадат във втория ешелон на футбола в Индонезия, като на тяхно място се класират трима нови участници от по-долната дивизия.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- повече спечелени точки в директните двубои между два отбора
- по-добра голова разлика в директните двубои между два отбора
- повече отбелязани голове в директните двубои между два отбора
- повече отбелязани голове като гост в директните двубои между два отбора
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-високо място в класацията за феър плей
- жребий
История на индонезийската Лига 1
Организираният футбол в Индонезия има своите корени, установени от 1930 година, но през първите няколко десетилетия се практикува предимно на аматьорско и полуаматьорско ниво. Дългогодишната междуградска състезателна система, наречена Perserikatan, се отличава със своя аматьорски характер и функционира до 1994 година. Съвсем паралелно с нея, започвайки от 1945 година, се играе и полупрофесионалната лига Galatama. Тези две надпревари се обединяват през 1994 година, което довежда до създаването на първата професионална футболна лига в Индонезия - Лига Индонезия, която започва да излъчва официални шампиони. Първоначално в нея участват 17 отбора, срещащи се помежду си два пъти - като домакини и гости, като последните два отбора в класирането изпадат в по-ниското дивизионно ниво.
По едно време, елитната дивизия на индонезийския футбол е разделена на две географски групи, съставени от по 14 отбора във всяка. Сезонът 1997/98 не достига до своя край поради политически раздори в страната. В последствие, през 2008 година, лигата приема ново име - Суперлига. През 2015 година сезонът отново е прекъснат, този път поради конфликт между организиращите лигата и Министерството на спорта. След пауза от две години, през 2017 година футболните надпревари са възобновени с новото име Лига 1. Заради пандемията от COVID-19, през 2020 година отново не е излъчен шампион.
Най-успешни тимове
Първият отбор, който е станал шампион на Индонезия след официалното обединение на футболните лиги в страната през 1994 г., е Персиб Бандунг, като те спечелиха титлата през 1995 г. Оттогава насам, клубът е успял да спечели общо две шампионски титли. Рекордьор по брой титли в този период е клубът Персипура Джаяпура с четири титли. Други отбори, които са печелили по две титли, включват Персия Джакарта, ПСМ Макасаар, Персебая Сурабая, Персик Кедири, Сривиая и Бали Юнайтед.
Когато става въпрос за международни успехи, индонезийските отбори не са постигали значими резултати. Два клуба са достигали до трето място в Азиатската Шампионска лига – Петита Джая и КТБ Палембан. Отборите Пупук Катим и Персипура Джаяпура също са имали успехи, като са стигали до полуфиналите на съответно Купата на носителите на купи и AFC Cup.
Велики играчи и голмайстори
Когато говорим за известни индонезийски играчи и голмайстори, страната не се отличава с голям брой популярни футболисти. Индонезия се е класирала за световно първенство само веднъж, през 1938 г., където отборът отпада след загуба от Унгария с 0:6 на осминафиналите. Въпреки това, рекордьорът по голове в историята на националното първенство е Кристиан Гонзалес, който е отбелязал 269 гола.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.