
Гърция: Супер лига 1
Регламент на Суперлигата на Гърция
Суперлигата на Гърция, позната също като Stoiximan Super League поради спонсорски договор, е най-високото професионално футболно ниво в страната и протича в две фази: редовен сезон и плейофни групи. В шампионата участват 14 отбора, които в първата фаза играят помежду си на разменено гостуване в общо 26 кръга, като във всеки кръг има 7 мача, или общо 182 за редовния сезон.
След завършването на редовния сезон, първите шест клуба в класирането формират плейофна група, за да определят шампиона и участниците в европейските клубни турнири. Те играят общо по 10 срещи на отбор. Шампионът в крайното класиране печели купата и златните медали и си осигурява място в квалификационните кръгове на Шампионската лига. Вторият в таблицата също се класира за пресявките на този турнир, докато третият получава право на участие в Лига Европа и четвъртият и петият - в Лигата на конференциите.
Отборите, които завършат редовния сезон между седмо и 12-о място, формират втора плейофна група, наречена втора осмица, където всеки клуб играе срещу другите по веднъж, което прави общо седем срещи на отбор. В края на сезона последните два клуба в крайното класиране на втората осмица изпадат в Супер лига 2, второто ниво на футбола в Гърция, откъдето се изкачват два отбора в елита. Общият брой на двубоите в цялото първенство е 240.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
Редовен сезон
• по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
• по-голям брой точки в директните двубои между два или повече отбора
• по-добра голова разлика в директните двубои между два или повече отбора
• по-добра голова разлика във всички двубои
• по-голям брой вкарани голове във всички двубои
• плейоф
Плейофна фаза
• по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
• по-голям брой точки в директните двубои между два или повече отбора (в редовния сезон плюс плейофите)
• по-добра голова разлика в директните двубои между два или повече отбора (в редовния сезон плюс плейофите)
• място в класирането в редовния сезон
История на Гръцката Суперлига
Историята на гръцкия футбол и неговото първенство започва от началото на ХХ век с организирането на различни турнири, които обаче не са признавани за официални. Създаването на Гръцката футболна федерация през 1926 година поставя началото на официалните национални футболни състезания с първенството, стартирало през сезон 1927/28, известно като Панхеленският шампионат. Въпреки че първенството се състои от призьорите на различни регионални надпревари, организационната му структура е заплетена и нееднородна, като от някои региони участват повече от един отбор.
Шампионатът на Гърция претърпява прекъсване по време на Втората световна война, като за шест години не се провежда никакъв официален футбол. Възобновяването му става през 1959 година с създаването на гръцката Национална лига, наричана Алфа Етники, където първоначално играят 18 отбора, а в последствие броят им е съкратен до 16.
Професионализацията на клубовете в Гърция настъпва през 1979 година, което е значима стъпка в развитието на националния футбол. През 2006 година гръцкото първенство е преименувано на Суперлига, която е действащото наименование и към днешна дата, с участието на 14 отбора.
Най-успешни тимове
Най-успешният клуб в историята на гръцкия футбол е Олимпиакос (Пирея), който е спечелил 47 шампионски титли между 1931 и 2022 година. Вторият най-успешен отбор е Панатинайкос (Атина) с 20 титли, завоювани в периода от 1930 до 2010 година, докато АЕК (Атина) е на трето място с 13 шампионата между 1939 и 2023 година. Останалите отбори с шампионски титли в Гърция са Арис, ПАОК и АЕЛ, всеки с по три титли, и АЕЛ с една титла.
В европейските клубни турнири, Панатинайкос се откроява с участието си във финала на Купата на европейските шампиони през 1971 година, където отстъпва на Аякс. Освен това, отборът достига до полуфиналите и четвъртфиналите на същия турнир на два пъти, както и до четвъртфиналите на Купата на УЕФА. Олимпиакос има по едно участие в четвъртфиналите за Купата на европейските шампиони и Купата на носителите на купи, докато АЕК е достигал до полуфиналите на Купата на УЕФА, както и до четвъртфиналите на КЕШ и два пъти до същата фаза на КНК. ПАОК отбелязва по един четвъртфинал в КНК и Лигата на конференциите. Отборите АЕЛ и Паниониос също имат по един четвъртфинал в КНК.
Велики играчи и голмайстори
Най-големият успех на гръцкия национален отбор е спечелването на Европейското първенство през 2004 година в Португалия, при което 15 от 23-мата играчи са играли в гръцката Суперлига, а останалите също са участвали в нея в различни моменти от кариерите си. Сред най-известните гръцки играчи са Траянос Делас, Ангелос Харистеас и Йоргос Карагунис. Суперлигата е привлякла и много известни чуждестранни играчи като Джереми, Микаел Есиен, Жервиньо, Яя Туре, Марсело и Димитър Бербатов.
Рекордьор по брой мачове в Суперлигата е Мимис Домазос с 536 мача, следван от Никос Ниоплиас с 509 и Йоргос Коудас с 504. Голмайстор номер едно в историята на лигата е Томас Майрос с 260 гола, следван от Кшищоф Варжича с 244 и Мимис Папаяноу с 234 гола.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.