
Дания: Суперлига
Регламент на Суперлигата на Дания
Суперлигата на Дания е най-високият шампионат в датския футбол и носи името 3F Superliga заради спонсорство. Първенството се състои от две фази и включва 12 отбора. През редовния сезон всеки отбор играе по два пъти с всеки друг на разменено гостуване, изигравайки общо 22 мача. Съответно, в 22 кръга се провеждат по шест мача, като общият брой на двубоите в редовния сезон е 132.
След редовния сезон, шампионатът се разделя на две групи - първа и втора шестица, където отборите отново играят помежду си по два пъти на разменено гостуване. В плейофната фаза има общо 10 кръга с по шест мача във всеки, което прави допълнителни 60 мача за сезона, с което общият брой срещи в Суперлигата достига 192. Има и допълнителен 193-ти мач, който е плейоф за място в Лигата на конференциите.
Топ 6 отбори след редовния сезон влизат в борба за шампионската титла и квалификация за европейските клубни турнири, като запазват точките си от предишните кръгове. Шампионът взима титлата и право на участие в квалификационните кръгове на Шампионската лига, вторият и третият класирал се отбори се класират за Лигата на конференциите, а четвъртият се справя за участие в плейоф за същия турнир.
Този плейоф е срещу победителя от втората шестица, където главната цел е първото място, което дава възможност за участие в Европа. Победителят от плейофа се определя в един мач, домакин на който е тимът от първата шестица. Последните два отбора от втората шестица изпадат в Първа дивизия, а първите два отбора от тази дивизия се промотират в Суперлигата за следващия сезон.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-голям брой отбелязани голове като гост във всички двубои
- Плейоф (играе се на неутрален терен)
- Жребий
История на футболното първенство на Дания
Датското футболно първенство определя своя първи шампион през 1913 година чрез система, където победителите от регионални турнири се състезават с първенеца на Копенхаген за националната титла. Този метод, който позволява на отборите извън столицата да се противопоставят на копенхагенските грандове, продължава до сезона 1927/28. Тогава е въведен национален турнир, където 20 отбора са разделени на пет групи по четири, и победителите във всяка група се борят за шампионския трофей в плейофна система.
През 1930 година се създава елитна група от 10 отбора, където първоначално се играе веднъж всеки срещу всеки, а по-късно - по два пъти, с общ брой на срещите 18. В края на сезона един отбор изпада във второто ниво, а друг се изкачва в първенството. Във времето на Втората световна война се връщат отделните регионални турнири с шампионски плейофи. От сезон 1945/46 е утвърдена Първа дивизия, в която отборите се състезават в една група по системата всеки срещу всеки. През 1950-те години на двадесети век за кратко период отборите играят три пъти един срещу друг, но от 1958 до 1974 година броят на отборите в дивизията е увеличен до 12 и те играят по два пъти помежду си, като в края на сезона два тима изпадат.
През 1975 година броят на отборите в първенството е увеличен на 16, а през 1986 година е редуциран до 14. През 1991 година първенството преминава към наименованието Суперлига, като първоначално участват 10 отбора. През годините форматът на лигата се променя няколко пъти, достигайки до максимален брой от 14 клуба, докато в крайна сметка е установен сегашният формат с 12 отбора.
Най-успешни тимове
Първият шампион на Дания през сезон 1912/13 е Копенхаген Болдклуб, който е и един от двата клуба с най-много титли в историята на страната, като има общо 15 шампионски титли, последната от които е завоювана през 1980 година. Същият брой трофеи има и ФК Копенхаген, който за първи път става №1 през 1992/93 г., а последният му шампионат е през сезон 2022/23. На трето място по брой титли в историята на страната е Брьондби с общо 11 шампионски титли, спечелени между 1985 и 2021 година.
Когато става въпрос за европейските клубни турнири, датските клубове не могат да се похвалят с особено големи успехи. Най-значимите постижения имат Брьондби с един полуфинал в Купата на УЕФА и по един четвъртфинал в същия турнир и в Купата на европейските шампиони. Орхус също достига до четвъртфиналите на КЕШ и Купата на носителите на купи. Освен това, Дания има още трима клуба достигнали до четвъртфиналите на КНК – B1909, Рандерс Фрея и Вейле, и още три отбора, които са стигнали до Топ 8 на Купата на УЕФА (днес Лига Европа) – Болдклубен 1903, Одензе и Копенхаген.
Велики играчи и голмайстори
През Суперлигата на Дания са преминали почти всички известни датски играчи, които са станали популярни на световната сцена. През 1992 г., когато националният отбор на Дания неочаквано спечели Европейското първенство, 12 от 20-те играчи са играли в местното първенство, а почти всички останали също са имали престои в него по различно време. Сред най-известните датски футболисти, играли в родината си, са носителят на "Златната топка" Алан Симонсен, Пребен Елкяер, Петер Шмайхел, братята Брайън и Михаел Лаудруп, Томас Сьоренсен, Йон-Дал Томасон и други.
Рекордьор по отбелязани голове в историята на Суперлигата е Мортен Расмусен с 145 гола, следван от Сьорен Фредерикен с 139 и Петер Мьолер с 135. Играчът с най-много мачове е Расмус Вюртц с 452, следван от Ханс-Хенрик Андреасен с 397 и Пер Нилсен с 394 срещи.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.