
Беларус: Висша лига
* Енергетик-Бгу Минск: -23 точки (Решение на Федерацията)
* Белшина: -11 точки (Решение на Федерацията)
Регламент на Висшата лига
Беларуската Висша лига представлява най-висшия ешелон на футболната система в страната, където сезонът се провежда през топлите месеци, по модела пролет - есен. Към настоящия момент в лигата са включени 16 отбора. В рамките на сезона, всеки отбор се изправя два пъти срещу всеки от останалите - веднъж като домакин и веднъж като гост. Това означава, че всеки отбор играе общо 30 мача, а с общия брой на отборите това води до 240 мача за целия сезон.
Отборът, който събере най-много точки през сезона, става шампион на Беларус и получава шанс да започне участието си в предварителните кръгове на Шампионската лига. Тези, които заемат второ и трето място, печелят правото да играят в квалификациите за Лигата на конференциите - турнир, който се счита за третия по значение европейски клубен футболен турнир.
Отборите, които се класират на последните две позиции в лигата - петнадесето и шестнадесето място, пък се сбогуват с елита и изпадат в Първата лига. Техните места се заемат от първите два клуба в крайното класиране на второто ниво. Отборът, който завърши на 14-о място във Висшата лига, се изправя в плейоф срещу тима, който е трети в Първа лига, за да определят кой ще заеме мястото си във висшия дивизион на следващата година. Плейофът се решава в две срещи - всяка от отборите приема своя съперник веднъж.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- повече спечелени точки в директните двубои между два или повече отбора
- по-добра голова разлика в директните двубои между два или повече отбора
- повече отбелязани голове в директните двубои между два или повече отбора
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой победи в първенството
- по-голям брой вкарани голове в първенството
История на Висшата лига на Беларус
Футболната Висша лига на Беларус бе създадена след разпадането на Съветския съюз през 1992 г. В рамките на своето съществуване тя е претърпяла няколко промени в своя формат, като е преминавала от сезон "есен-пролет" към "пролет-есен", както е устроен шампионатът и в настоящия момент. Броят на отборите участващи в лигата също е варирал, като най-малко отбори е имало през 2012 година - 11, докато най-много е регистриран през първия сезон 1992/1993 - 17 отбора. В момента лигата се състои от 16 отбора.
Преди създаването на националната лига, в периода между 1922 и 1991 година, в рамките на Беларуската ССР са провеждани футболни турнири, които обаче не са имали статус на професионални шампионати, и победителите от тях не са получавали право да участват в европейски клубни турнири. Единственият клуб от Беларус, който е играл в първенството на СССР, е бил Динамо Минск. През сезон 1983/84 този клуб успява да достигне до четвъртфиналите на турнира за Купата на европейските шампиони.
До 1934 година провежданите първенства в Беларуската ССР се считат за неофициални. Последващите републикански състезания между спортни дружества са били организирани, като участниците в тях са били аматьори и тези състезания са приемани за любителски. Във времето също така са се провеждали шампионати между отборите, представляващи различните области, и между сборни тимове от градовете в Беларус. Между 1966 и 1991 година лигата е била разделена на две.
Най-успешни тимове
Най-успешният отбор в историята на беларуската Висша лига, основана през 1992 година, е БАТЕ Борисов. Клубът е спечелил титлата 15 пъти между 1999 и 2018 година. Следващият в списъка по брой титли е Динамо (Минск) със седем шампионата, а на трето място се нарежда Шахтьор (Солигорск) с три спечелени титли.
Преди разпадането на Съветския съюз, най-много първенства в Беларус са спечелили СКА (Минск) с осем титли, последван от Динамо (Минск) с шест и Спътник (Минск) и Торпедо (Минск), които имат по пет титли всеки.
Относно представянето на беларуски клубове в европейските клубни турнири, Динамо (Минск) е достигнало до четвъртфиналите на Купата на европейските шампиони през сезон 1983/84, но това е било като част от СССР, а не като отбор представляващ Беларус. От своя страна, БАТЕ Борисов е достигало груповата фаза на Шампионската лига пет пъти през XXI век — през сезоните 2008/09, 2011/12, 2012/13, 2014/15 и 2015/16. Веднъж, като е завършил трети в групата си, БАТЕ е продължило към 1/16-финалите на Лига Европа, където е отпаднало.
Велики играчи и голмайстори
По отношение на известни играчи, най-известният беларуски футболист, който е играл във Висшата лига, е Александър Хлеб. Той е играл за БАТЕ Борисов и през кариерата си е преминал през големи европейски клубове като Арсенал, Щутгарт и Барселона. Сред другите популярни футболисти, изиграли свои мачове в беларуската Висша лига, са Александър Хацкевич, Валянцин Бялкевич, Витали Кутузов и Сергей Гуренко.
Роман Василюк държи рекорда за най-много голове в историята на Висшата лига на Беларус, отбелязвайки 218 гола за седем различни клуба.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.