
България: Втора лига
Регламент на Втора лига
Втора лига е дивизията, заемаща второ място в йерархията на българския футбол. През сезон 2023/24 г. тя включва 18 отбора, като всеки от тях изиграва две срещи - като домакин и като гост - с всеки от останалите участници в лигата. С това общият брой на мачовете за всеки отбор достига 34, а за целия сезон се провеждат 306 двубоя, с по девет мача във всеки от 34-те кръга.
Основната цел за отборите във Втора лига е да се класират на първите три места в крайната таблица, което им дава шанс за възход към Първа лига. Първите два отбора в крайното класиране се качват автоматично на следващото по-високо ниво, докато отборът, завършил на трето място, играе баражен мач за промоция срещу отбора на 14-то място от Първа лига. Баражният мач се играе на терена на отбора от по-високата лига.
Отборите, които завършат сезона на последните четири места, от 15-о до 18-о, изпадат в Трета лига. Техните места се заемат от първенците на четирите регионални дивизии на третото ниво на българския футбол.
Важно уточнение към регламента е, че ако дублиращ отбор на клуб от Първа лига завърши сезона във Втора лига на едно от първите три места, той не може да бъде промотиран в елита. В такъв случай правото на промоция се предоставя на отбора, класирал се след него. Това ограничение обаче не се прилага за изпадащите отбори, което означава, че дублиращ отбор може да изпадне в Трета лига, ако завърши на едно от последните четири места, или ако главният му отбор изпадне от Първа във Втора лига.
Правила на класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добри показатели в директните двубои между два отбора
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- по-предно място в класацията на БФС за спортсменство
- жребий
История на Втора лига
Българската Втора лига, известна в различни периоди под разнообразни наименования, е началата на своето съществуване през 1950 година, като първоначално е разделена на "Б" републиканска футболна група с две подразделения - северна и южна група. Първите шампиони в тези групи са отборите на Торпедо (Русе) и Спартак (София).
През годините Втора лига претърпява множество промени, включително в броя на отборите и структурата на групите. Има периоди, когато лигата е разделена на една, две, пет и дори седем групи, в зависимост от географските и организационните нужди на времето. Особено разнообразие се наблюдава през 50-те години, когато от две групи се преминава към пет и после към седем през 1956 година.
От 1984 г. Втора лига е обединена в един общ ешелон, като има само два кратки периода на отново разделена на групи структура - през сезоните 1993/94 - 1994/95 и 2005/06 - 2011/12, като в тези случаи първите отбори от всяка група автоматично се класират за по-горното ниво, а вторите играят бараж за още едно място в елита.
Наименованието на лигата се променя на "Втора професионална футболна група" през 2000 г., а следващата година - на "Първа професионална футболна лига", във връзка с преименуването на елитната дивизия на "Висша лига". През 2003 г. името е сменено на "Б" професионална футболна група, а през 2016 г. отново се връща към "Втора професионална футболна лига".
Най-успешни тимове
В историята на Втората лига на българския футбол са участвали множество отбори, от които Светкавица (Търговище) е с най-дълго присъствие - общо 44 сезона. Отборът на Берое (Стара Загора) се откроява като най-успешният в историята на лигата с девет първенства. Те държат и рекорда за най-много голове в един сезон - 113 през кампанията 1974/75. Отборът на Хасково пък има рекорда за най-много победи през един сезон - 28 през 1980/81, макар че тогава сезонът е включвал 42 мача.
Футболисти и голмайстори
Във Втората лига са играли много български футболисти, които по-късно са станали известни и са играли за националния отбор. Това са футболисти от ранга на Петко Петков, Наско Сираков, Стефан Аладжов, Пламен Гетов, Живко Господинов, Даниел Боримиров, Георги Цветков, Димчо Беляков, Станимир Стоилов и други.
Рекордьорите във Втората лига са също доста впечатляващи. Пламен Линков държи рекорда за най-много изиграни мачове (541) и вкарани голове (161) в рамките на лигата с екипите на Осъм, ЛЕКС и Литекс. Петко Петков от Берое има уникалното постижение да вкара 53 гола през сезон 1974/75, което е абсолютен рекорд за голове в рамките на един сезон във Втората лига.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.