
Албания: Суперлига
Правилата на Албанската футболна Суперлига
Топ дивизията на албанския футбол, известна и като Abissnet Superiore заради спонсорство, включва 10 отбора. През сезон, който следва есенно-пролетния формат, всеки отбор играе срещу другите четири пъти, като домакинства и гостувания се редуват. Това означава, че всеки отбор участва в общо 36 мача, съставяйки общ брой от 180 мача за сезона.
Шампионът се класира за квалификациите на Шампионската лига, докато следващите три отбора започват от квалификациите за Лигата на конференциите - третият по значимост европейски клубен турнир. Последните два отбора в класирането изпадат във втората дивизия, докато осмият отбор участва в баражен мач за оставане, срещу победителя от плейофите между третия и шести отбор от втората дивизия. Баражът се играе като единичен мач, с домакин отборът от Суперлигата.
Правила за класиране
Временното и крайното класиране се определят по следните показатели и последователност:
- по-голям брой спечелени точки общо в мачовете
- по-добри показатели в директните двубои между два отбора (повече спечелени точки, по-добра голова разлика, повече отбелязани голове)
- по-добра голова разлика във всички двубои
- по-голям брой вкарани голове във всички двубои
- жребий
История на Албанската Суперлига
Албанското национално първенство започва през 1930 година. Въпреки прекъсванията през 1935 и 1938 година, и нарушенията по време на Втората световна война, когато се играят три първенства, които не се признават за официални, шампионатът продължава всяка година от 1945 г. Първенството използва пролетно-есенен график до 1961 г., след което се преминава към есенно-пролетен цикъл. До 2003 г. състезанието е познато като Албанското национално първенство, след това се преименува на Superior Category и от 2021 г. носи името Abissnet Superiore.
История на успехите в Албанската Суперлига
КФ Тирана заслужава отличието за първия шампион на Албания през 1930 година, установявайки началото на своето владичество, което продължава до началото на Втората световна война. С общо 26 национални титли до сега, този отбор е с най-много шампионски почети в страната, с последен трофей спечелен през сезон 2021/22. КФ Тирана също така е завоювал 14 вицешампионски и 14 трети места. Следва ги Динамо (Тирана) с 18 шампионски титли, и Партизани (Тирана) с 17 спечелени първенства. Шкендербеу също забелязва израстване в последните години, спечелвайки осем шампионата, седем от които между 2011 и 2018 година.
Въпреки че албанските отбори редовно участват в европейски турнири от 1962 г., значителни успехи липсват, с изключение на Шкендербеу, който успява да достигне до груповата фаза на Лига Европа два пъти.
Известни футболисти и рекордьори по голове в Суперлигата
Въпреки че в албанската Суперлига не са играли много световни футболни звезди, някои значими имена са се появявали на местната футболна сцена. Игли Таре, например, започва кариерата си в Партизани и достига до тимове като Кайзерслаутерн и Лацио. Руди Вата е друг футболист с албански корени, който е играл за няколко местни отбора преди да се присъедини към Селтик. Имена като Лоро Бориши, Наим Крьезиу и Ризу Луща също са запомнящи се легенди от миналото.
Съвременните национални играчи като Елсейд Хисай, Одисе Роши и Сокол Чикалеши са преминали през албанската лига, макар и мнозина да са развили своята кариера предимно в чужбина. Виорешин Синани държи рекорда за най-много голове в историята на албанското първенство, с общо 207 попадения.
Успешно последвахте автора. Ще получавате известия за неговите прогнози на регистрирания ви e-mail.
Успешно последвахте този експерт. Ще получавате известия за неговите прогнози на електронната поща, с която сте се регистрирали в "БР".
Това значи, че повече няма да получавате известия за публикации от този автор по e-mail
Няма да получавате известия за нови прогнози от този експерт.